08.01.2019 - Advantec ERP 2019 - Nowe formularze PIT

W dniu dziesiejszym publikujemy nową wersję systemu Advantec objętej abonamentem na rok 2019.

W ramach wersji przygotowaliśmy m.in.:

  • Nowe formularze PIT obowiązujące od 01.01.2019
  • Nową obsługę eSprawzodań Finansowych

Z najlepszymi życzeniami.

Zespół Advantec Software ITC

08.08.2018 - Zbiorcza kontrola statusu VAT podatnika

Podatnik nie posiada prawa do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez podmiot nieistniejący, a zatem taki, który choćby prowadząc działalność gospodarczą w chwili realizacji transakcji nie był zarejestrowany dla celów podatku VAT jako podatnik VAT czynny.

Zgodnie z orzeczeniami TS UE oraz polskich sądów administracyjnych, odliczenie VAT przysługuje w przypadku, gdy podatnik m.in. wykazał się należytą starannością przy kontroli statusu kontrahenta.

Jednym z dowodów na dochowanie tej staranności, jest kontrola rejestru podatników VAT w zakresie statusu kontrahenta. Podatnik musi udowodnić, że zachował ostrożność i nie mógł przewidzieć, że transakcja stanowi nadużycie prawa podatkowego dokonane w celu uzyskania korzyści majątkowej, a jego działania służyły rozliczeniu transakcji zgodnie z obowiązującymi przepisami. Poprzez podjęte działania musi zatem udowodnić, że dążył do eliminowania możliwego obejścia przepisów prawa. W efekcie udowodnić musi, że nie wiedział i nie mógł wiedzieć o tym, że czyn miał na celu obejście przepisów prawa.

Do tej pory kontrola ta możliwa była przede wszystkim poprzez portal podatkowy – w formie zalogowania się pod adresem https://ppuslugi.mf.gov.pl/ i wskazania tam numeru NIP kontrahenta.

Obecnie Ministerstwo Finansów udostępniło API, pozwalające na połączenie funkcjonalności portalu podatkowego i systemu Advantec ERP. Z poziomu programu będzie można dokonać kontroli statusu kontrahenta, oraz automatycznej kontroli dla całego rejestru VAT z dowolnego okresu rozliczeniowego.

Z najlepszymi życzeniami.

Zespół Advantec Software ITC

29.06.2018 - Advantec ERP gotowy na Split Payment

Już 1 lipca w życie wchodzi tzw. split payment, czyli metoda podzielonej płatności VAT.

Split payment. Na czym polega?

Split payment polega na tym, że płatność za towary lub usługi jest dzielona na dwie kwoty: kwotę netto (np. 1000 zł) oraz kwotę pokrywającą podatek VAT (23 proc., a więc 230 zł). Podziału płatności automatycznie dokona bank.

Pieniądze na pokrycie kwoty netto trafią na konto firmowe dostawcy, natomiast środki na pokrycie podatku popłyną na jego specjalny rachunek VAT, który znajdzie się pod nadzorem fiskusa. Taki specjalny rachunek VAT od 1 lipca 2018 r. będzie miał każdy podatnik VAT, prowadzący działalność gospodarczą i posiadający konto firmowe. Zostanie on mu założony automatycznie, bez konieczności składania wniosków.

Z najlepszymi życzeniami.

Zespół Advantec Software ITC